Wednesday 23 October, 2019

Rusea's, Frome, Annotto Bay defend perfect records in daCosta Cup

Eleven-time champions Rusea’s High, Frome Technical and Annotto Bay stretched their perfect record in the 2019 ISSA/Wata daCosta Cup football competition following the latest round of matches on Wednesday.

Rusea’s High, which won the last of their 11 titles in 2017, recorded a 3-1 victory against Green Island High to stretch their perfect record to three wins.

Rusea’s High started the season with a 7-1 home victory against Merlene Ottey High on September 9 and then followed up with another big victory by securing an 8-0 triumph at Hopewell on September 14.

They have so far tallied maximum nine points to lead Zone B courtesy of goal difference over second-place Frome Technical, which won 6-0 at Merlene Ottey.

Rusea’s three games resulted in 18 goals and two against for a goal difference of 16 compared to Frome Technical, which have tallied nine goals and none against for a goal difference of nine.

Annotto Bay High also won three straight matches following a 6-1 victory against the visiting Tacky High.

As a result of the victory, Annotto Bay High moved to maximum nine points, a five-point lead over second-place Brimmer Vale High and third-place St Mary Technical in Zone J.

Meanwhile, 12-time champion Cornwall College won 2-0 at Anchovy High to protect their unbeaten record.

It was Cornwall College’s third victory from four games and the three points pushed them to 10 points, a three-point lead over second-place Green Pond High in Zone A.

Green Pond also secured an away victory by beating Irwin 2-1, while third-place St James High defeated the visiting Maldon High 4-1.

The daCosta Cup competition continues on Saturday, while the Digicel Manning Cup football competition resumes on Thursday with seven matches across three groups.

WATA DACOSTA CUP RESULTS (SEPT. 18)

ZONE A
Anchovy 0 Cornwall College 2
St James 4 Maldon 1
Irwin 1 Green Pond 2

ZONE B
Rusea's 3 Green Island 1
Merlene Ottey 0 Frome 6

ZONE D
Godfrey Stewart 0 Maud McLeod 0
Belmont 1Petersfield 1
Mannings 5 Grange Hill 0

ZONE E
Lacovia 2 Maggotty 0
Black River 0 Newell 2
STETHS 4 Sydney Pagon 0

ZONE G
Holmwood 2 Christiana 0
Knox 0 Alston 1
Spalding 3 Roger Clarke 0

ZONE J
Annotto Bay 6 Tacky 1

ZONE M
Bellefield 1 Garvey Maceo 2

ZONE N
Kemps Hill 1 Old Harbour 2

ZONE O
Morant Bay 0 St Thomas Tech.2
Seaforth 0 Paul Bogle 0

DIGICEL MANNING CUP MATCHES FOR THURSDAY (SEPT. 19)
(ALL MATCHES ARE SCHEDULE TO START AT 3:30 PM)

GROUP A
Holy Trinity vs St Jago at Winchester Park

GROUP D
St Mary's College vs Camperdown
Meadowbrook vs Tivoli at Michigan Avenue
Hydel vs Mona at Caymanas Field

GROUP E
Jose Marti vs Vauxhall
Tarrant vs Wolmer's
JC vs Innswood

 

 

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: