Sunday 17 November, 2019

Wolmer’s, Excelsior, Eltham inch closer to Manning Cup second round

Wolmer's Boys' players react during a recent Manning Cup match.

Wolmer's Boys' players react during a recent Manning Cup match.

Former champions Wolmer’s Boys and Excelsior High along with Eltham High each moved a step closer to qualify for the second round of the 2019 ISSA/Digicel Manning Cup competition following the latest round of matches on Friday.

Wolmer’s Boys, 10-time winners of the urban area competition, secured a 6-0 victory at Jose Marti High to remain in the hunt for one of the two automatic qualifying spots from Group E. Three teams are fighting for the two automatic qualifying spots. They are leaders Jamaica College (JC), Wolmer’s Boys and Vauxhall High.

The victory pushed second-place Wolmer’s Boys to 20 points from eight matches, five behind JC, which have played a game more.

Third-place Vauxhall High won 4-0 at Greater Portmore High to secure a very important victory. They are on 16 points from nine games and with four points behind Wolmer’s Boys and a further nine adrift of JC, the Spanish Town-based school has a genuine chance of finishing in the top two with another three matches remaining.

The second round of the competition will feature 16 teams. At the conclusion of the preliminary round, the first two in each of the seven groups will advance to the next round along with the best third-place and next best third-place team.

Seven-time champion Excelsior High won 1-0 at Pembroke Hall High to improve their chances of joining defending champions Kinston College (KC) from Group G into the second round.

With the victory, Excelsior moved to 15 points from seven games, nine behind runaway leaders KC, which have played a game more.

Third-place Kingston Technical High School (KTHS) secured a 1-0 victory at Cedar Grove High to move to nine points from seven games and with another three matches remaining can improve to second place for the other automatic qualifying spot from the group.

Eltham High virtually secured themselves the second automatic qualifying spot from Group F with a 3-0 victory at Ardenne High.

With the victory, second-place Eltham High moved to 16 points with one game remaining to complete their fixture.

Third-place Calabar High suffered a major setback following a 3-0 home defeat against St George’s College to remain on 10 points and with another two games remaining to complete their fixture, the Red Hill Road-based school can only finish the preliminary round with a maximum 16 points, which Eltham High have already reached with a game to go. As a result of that scenario, Eltham are strongly poised to join St George’s College as automatic qualifiers from the group.

Only five of the 16 second-round qualifiers have already been confirmed. They Jonathan Grant (Group B), St Andrew Technical High School (Group C), Camperdown High (Group D), St George’s College (Group F) and Kingston College (Group G).

DIGICEL MANNING CUP RESULTS FOR FRIDAY, OCT. 11

GROUP A
Bridgeport High 0 Holy Trinity High 3
Cumberland High 1 Haile Selassie High 0
St. Jago High 3  Clan Carthy High 0

GROUP B
Donald Quarrie High 10  Kingston High 1
Charlie Smith High 7  Ascot High 0
Jonathan Grant High 2   Denham Town High 0

GROUP C
Papine 2  St Catherine 1
Penwood  4  Northern Tech. 0

GROUP D
Mona  1 St. Mary’s College 0
Tivoli  2 Edith Dalton 1
Hydel  4 Meadowbrook 0

GROUP E
Greater Portmore 0 Vauxhall 4
Jose Marti 0 Wolmer’s 6
Tarrant 2 Innswood 0

GROUP F
Calabar  0  St. George’s College 3
Ardenne 0  Eltham 3

GROUP G
Pembroke Hall 0 Excelsior 1
Cedar Grove 0 Kingston Tech. 1

WATA DACOSTA CUP MATCHES FOR SATURDAY, OCT. 12

ZONE A
Cornwall vs Anchovy
Maldon vs St James
Green Pond vs Irwin

ZONE B
Merlene Ottey vs Green Island
Rusea's vs Hopewell
Cambridge vs Frome

ZONE C
Holland vs Cedric Titus
William Knibb vs Spot Valley

ZONE D
Mannings vs Godfrey Stewart
Belmont vs Grange Hill
Maud McLeod vs Petersfield

ZONE E
Black River vs Sydney Pagon
Lacovia vs STETHS
Munry vs Maggotty

ZONE F
May Day vs Belair
B.B. Coke vs Mile Gully
Manchester vs DeCarteret

ZONE G
Christiana vs Roger Clarke
Spalding vs Alston
Knox vs Holmwood

ZONE H
Kellits vs Edwin Allen
Lennon vs Clarendon College

ZONE I
Ocho Rios vs Marcus Garvey
York Castle vs Iona
Orabessa vs Browns Town

ZONE J
St Mary Tech vs Brimmervale
Tacky vs Annotto Bay

ZONE K
Dinthill vs McGrath
Charlemont vs Enid Bennett

ZONE L
Fair Prospect vs Titchfield
Port Antonio vs Happy Grove

ZONE M
Garvey Maceo vs Bellefied

ZONE N
Central vs Old Harbour
Vere vs Foga Road

ZONE O
St Thomas Tech vs Yallahs
Morant Bay vs Seaforth
Robert Lightbourne vs Paul Bogle

 

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: