Friday 10 July, 2020

Serena Cole, Ashanti Moore, Kavian Kerr shine at JC Development Meet

Edwin Allen High’s Serena Cole win the Girls' Class 2 100m at thePurewater/JC/R Danny Williams Development Meet at Jamaica College’s Ashenheim Stadium on Saturday, January 4, 2020. (PHOTOS: Marlon Reid).

Edwin Allen High’s Serena Cole win the Girls' Class 2 100m at thePurewater/JC/R Danny Williams Development Meet at Jamaica College’s Ashenheim Stadium on Saturday, January 4, 2020. (PHOTOS: Marlon Reid).

Hydel High’s sprint star Ashanti Moore, Edwin Allen High’s Serena Cole and St Jago High’s Kavian Kerr were in sparkling form at Saturday’s 27th edition of the Purewater/JC/R Danny Williams Development Meet at Jamaica College’s Ashenheim Stadium.

Moore, who was making her first competitive appearance since the 2019 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls’ Athletics Championships in March, clocked an easy looking 11.74 seconds (-0.6 mps) in section three to win the Girls’ Class 1 100m. Ackelia Smith of Edwin Allen, who also competed in section three,  clocked 12.07 to finish second overall, while Taffara Rose of Hydel High, who took section four in 12.10, finished third overall.

Moore is the Class 1 100m champion at the ISSA/GraceKennedy Boys and Girls’ Athletics Championships with an 11.17-second clocking.

Cole took advantage of the absence of her Edwin Allen High teammates, twin sisters  Tia and Tina Clayton, to win the Girls’ Class 2 100m in an impressive 11.61 seconds, much faster than the times recorded by the Class 1 sprinters.

Shenese  Walker of Hydel High was also in good form, clocking 11.81 seconds for second place, while Edwin Allen High’s Shenequa Vassell clocked 12 seconds flat for third place.

St Jago High’s Kavian Kerr competes at the Purewater/JC/R Danny Williams Development Meet.

Kerr produced a 7.53-metre effort to easily win the Boys’ Class 1 long jump. The St Jago star produced two other jumps over seven metres. His opening effort of 7.39m was also good enough to top the field.

JC's Apalos Edwards (7.35m) and Wolmer's Boys' Orlando Russell (7.09m) finished second and third.

Outstanding athletes Kimar Farquharson of Calabar High, Shantae Foreman, now competing for St Jago High and  Shaquena Foote of Petersfield High all opened their season with victories.

Calabar High's Kimar Farquharson reacts following his victory in the Boys' Class 1 800m.

Farquharson proved a cut above rivals to win the Boys' Class 1 800m in 1:51.42.  Edwin Allen High's Chevonne Hall (1:52.19) and KC's Malique Savery (1:54.40) finished second and third.

Farquharson is the defending champions in the event at the ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships with a record 1:48.67 clocking.

Foreman cleared 1.81m to win the Girls'  Class 2 high jump from Vere Technical's Annishk McDonald (1.77m) and Wolmer's Girls' Malai Cunningham (1.71m).

Foreman competed for Excelsior High last season and is now at St Jago High to continue her studies in sixth form. The long jump and high jump Class 2 champions from last season is eligible to compete without sitting out a year as the ISSA transfer rules do not apply to students transferring to sixth form.

Foote captured the Girls'  400m hurdles open event in 1:00.40. Garriel White of Hydel High, the heat two winner, was second overall with 1:01.53. 

Nicquaine Henry of Calabar High won the Class 1 400m hurdles in 54.03, while Edwin Allen High's Bryan Levell took the Class 2 400m hurdles in 56.24.

Hydel High and JC dominated the 100m events.

Hydel High ruled among the girls with three 100m victories, while JC took two of the three 100m titles.

In addition to Moore's victory in the Girls' Class 1 100m, Hydel secured championship honours in Class 4 through Shemonique Hazel (12.28) and Class 3 through a 1-2 finish - Alana Reid (11.76) and Kerrika Hill (11.86).

JC's two victories in the 100m came from Mark Miller  (11.37) in Class 3 and Dwight Downer (11.20) in Class 2.

Rusea's High Rahiem Scott won the Boys' Class 1 100m in 10.97 seconds, the same time credited to second-place Kimarley Stewart of St Jago High.

Hydel High also dominated the sprint hurdles among the girls, while Kingston College and Calabar Hig shared sprint hurdles honours among the boys with two victories apiece.

Hydel dominated the sprint hurdles with Jody-Ann Daley (meet record 10.85 seconds) in Class 4, Kerrika Hill (11.33) in Class 3 and Oneika Wilson (13.70) in Class 2. Rosalee Cooper of St Jago High took the Class One 100m hurdles in a meet record 13.80. 

KC took the Boys' Class 4 80m hurdles through Taj Marque White (meet record 11.53) and Class 2 110m hurdles through Amontae Wray (14.45).

Calabar secured their sprint hurdles victories through Zacre Brahan (13.84) in Class 3 and Jerome Campbell (14.00) in Class 1.

KC had a one-two finish in the Boys' 5000m open. Aron Tanui took the event in 15:55.84 minutes ahead of his teammate Kirk Dawkins who clocked 15:59.84. 

Rushell Johnson of St Jago High took the Girls' 3000m open in 10:55.96, while Edwin Allen's Jeneil Jones finished second in 11:06.19.

The Purewater/JC/R Danny Williams Development Meet officially opened the new track and field season.

Purewater/JC/R Danny Williams Development Meet

 


 

 

 

 

 


 

 

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: