Wednesday 20 November, 2019

JC secure third straight Manning Cup victory, Wolmer's whip Innswood

Richard Thompson (right) of Jamaica College (JC) moves away from two Vauxhall players during their Group E Digicel Manning Cup game on Friday, September 13, 2019 at the JC Ashenheim Stadium. (PHOTOS: Marlon Reid).

Richard Thompson (right) of Jamaica College (JC) moves away from two Vauxhall players during their Group E Digicel Manning Cup game on Friday, September 13, 2019 at the JC Ashenheim Stadium. (PHOTOS: Marlon Reid).

Many-time champions Jamaica College (JC) blanked Vauxhall High 2-0  at the JC Ashenheim Stadium to secure their third consecutive victory of the 2019 ISSA/Digicel Manning Cup football competition on Friday.

With the victory, the 'Dark Blues' from Old Hope Road moved to maximum nine points to lead Group E and in the process raked up 19 goals.

JC, with new coach Davion Ferguson, got their campaign off to an impressive start by defeating Jose Marti 7-0 on the opening day of the season last Saturday and then whipped Greater Portmore High 10-0 on Tuesday. They are three points ahead of second-place Wolmer’s Boys, which secured the biggest victory of the day with an 8-1 triumph over Innswood High at Chedwin Park in St Catherine.

Wolmer’s Boys are on maximum six points from two games.

JC, Vauxhall showdown

In the group’s other game, Tarrant High edged visitors Greater Portmore 1-0 for their first victory in two games and in the process moved to four points.

Over in Group D, Camperdown High snatched their second straight victory by defeating Hydel High 1-0 at the Caymanas Field.

Edith Dalton High and Mona High secured their first victory of the season and both teams have joined second-place Meadowbrook on three points.

Edith Dalton High defeated Meadowbrook High 1-0 at Michigan Avenue, while Mona scored a 1-0 home victory against Tivoli.

FRIDAY’S DIGICEL MANNING CUP RESULTS

GROUP D
Hydel 0 Camperdown 1
Mona 1 Tivoli 0
Meadowbrook 0 Edith Dalton 1

GROUP E
JC 2 Vauxhall 0
Innswood 1 Wolmer’s 8
Tarrant 1 Greater Portmore 0

DIGICEL MANNING CUP GAMES FOR SATURDAY

GROUP A
Haile Selassie vs Holy Trinity
Clan Carty vs Bridgeport High at Alpha Boys’ School
Cumberland vs St Jago

GROUP B
Kingston High vs Charlie Smith at Breezy Castle
Donald Quarrie vs Ascot at Bull Bay Football Club
Jonathan Grant vs Denham Town

GROUP C
Northern Tech. vs STATHS
Oberlin vs St Catherine at Golden Spring Field
Penwood vs Papine at Cling Cling Oval

GROUP F
Ardenne vs St George’s College
Eltham vs Calabar
Norman Manley vs Campion at Maxfield Park Sports Complex

GROUP G
Pembroke Hall vs KC at 1A Deanery Road
Excelsior vs Dunoon
Kingston Tech. vs Cedar Grove

WATA DACOSTA CUP GAMES FOR SATURDAY

GROUP A
Cornwall College vs St James
Green Pond vs Anchovy
Maldon vs Irwin

GROUP B
Green Island vs Merlene Ottey
Hopewell vs Rusea’s at Orchard Sports Complex

GROUP C
Herbert Morrison vs William Knibb
Cedric Titus vs Spot Valley

GROUP D
Petersfield vs Mannings at Petersfield Sports Complex
Maud McLeod vs Belmont
Grange Hill vs Godfrey Stewart

GROUP E
Munro vs STETHS
Black River vs Lacovia
Maggotty vs Newell at Appleton Sports Complex

GROUP F
Manchester vs Mile Gully
B.B. Coke vs Belair
May Day vs DeCarteret

GROUP G
Roger Clarke vs Knox
Alson vs Holmwood at Sanguinetti Community Centre
Christiana vs Spalding

GROUP H
Lennon vs Edwin Allen at Turner’s Oval
Kellits vs Clarendon College

GROUP I
Iona vs Browns Town at Rio Nuevo Football Field
York Castle vs Ocho Rios
Marcus Garvey vs Oracabessa at Drax Hall Field

GROUP J
St Mary Tech vs Carron Hall
Tacky vs Brimmervale

GROUP K
Charlemont vs McGrath
Dinthill vs Enid Bennett

GROUP L
Fair Prospect vs Happy Grove
Port Antonio vs Titchfield
GROUP M
Denbigh vs Glenmuir

GROUP N
Foga Road vs Kemps Hill
Vere vs Central

GROUP O
Robert Lightbourne vs Seaforth
Morant Bay vs Yallahs
St Thomas Tech vs Paul Bogle

NOTE: ALL GAMES START AT 3:30

 

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: