Monday 16 September, 2019

Cornwall College, STETHS, Cedric Titus eye D'Cup 2nd round spots today

Former champions Cornwall College and St Elizabeth Technical High School (STETHS), along with Cedric Titus High will be trying to confirm their spots in the second round of the  ISSA/Wata daCosta Cup on Match Day 19 on Wednesday.

The day features 36 return-leg games, all starting at 3:30 pm.

Cornwall College, STETHS and Cedric Titus all need a point to confirm their second round spots, while Manchester High, Brown's Town High School, Port Antonio High and Garvey Maceo High all need to win to progress out of the preliminary round.

The second round of the daCosta Cup will feature 32 teams. This means that at the conclusion of the preliminary round, the first two teams in each of the 15 zones will advance to the next round. The best third place team/next best third place teams will also qualify for the next round. Those two places will be determined by the number of points earned divided by the number of matches played.

Two schools - Dinthill Technical and Charlemont High - have already qualified for the second round.

Twelve-time champions Cornwall College can advance with a draw at Anchovy High. 

Cornwall College enter the day atop  Zone A with maximum 21 points from seven games, an eight-point lead over second-place St James High on 13.  The top two are followed by  Green Pond High on 10 and Anchovy High on nine. 

Cornwall College are highly fancied to keep their perfect record on the day after they inflicted a 4-0 defeat on Anchovy High when they met earlier in the season.

In Zone C, leaders Cedric Titus will host third-place Spot Valley High, whom they defeated 2-0 in their first meeting and should be able to get the point needed to advance.

Cedric Titus enter the day on 18 points, a six-point lead over  second-place Herbert Morrison Technical on 12 with three set of games remaining in the preliminary round.  Spot Valley High are in third place on nine.

Five-time champions STETHS  should easily confirm their second round spot at bottom-place Sydney Pagon High, whom they whipped 10-0 on September 10.

A victory for STETHS would placed them on an unassailable 22 points with two matches to complete the preliminary stage.

WEDNESDAY’S SCHEDULE (All matches start at 3:30 pm and home teams named first)

ZONE A
Anchovy vs Cornwall College
St James vs Maldon at Jarrett Park
Irwin vs Green Pond 

ZONE C
Herbert Morrison vs William Knibb 
Cedric Titus vs Spot Valley
Muschett vs Holland 

ZONE D
Petersfield vs Knockalva 
Belmont Academy vs Little London at Sandals South Coast

ZONE E
Sydney Pagon vs STETHS
Newell vs Munro College at Treasure Beach Sports Park
Lacovia vs Maggotty

ZONE F
BB Coke vs May Day 
Mile Gully vs DeCarteret College at Mile Gully Community Centre
Belair vs Manchester 

ZONE G
Troy vs Knox College 
Alston vs Holmwood at Sanguinetti Community Centre
Christiana vs Spalding 

ZONE I
Brown's Town vs Iona 
Marcus Garvey vs York Castle at Drax Hall
Oracabessa vs Ocho Rios at Oracabessa Community Centre

ZONE J
Guys Hill vs St Mary High at Woodpark
Tacky vs Brimmervale 

ZONE K
Charlemont vs Tacius Golding
Dinthill vs Enid Bennett
Ewarton vs McGrath

ZONE L
Titchfield vs Annotto Bay
Fair Prospect vs Horace Clarke 
Happy Grove vs Port Antonio at Hector’s River

ZONE M
Denbigh vs Glenmuir
Winston Jones vs Bellefield 
Garvey Maceo vs Cross Key 

ZONE N
Old Harbour vs Central at Bodles
Kemps Hill vs Porus 

ZONE O
Yallahs vs St Thomas Tech at Phillipsfield
Seaforth vs Morant Bay
Paul Bogle vs Robert Lighbourne at York Oval

TUESDAY'S RESULTS
Kellits High 1 Clarendon College 5 (Called off with 30 minutes remaining as a result of rain)
Thompson Town 0 Lennon High 3

For the latest news, download our app at http://bit.ly/GetALoopJM for Android; and at http://bit.ly/GetiLoopJM for IoS.

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: