Sunday 23 September, 2018

Cornwall College, St James looking to maintain perfect starts in D'Cup

Former champions Cornwall College and St James High, both from Zone A, will be seeking to maintain their perfect starts on match day four of the 2018 ISSA/Wata daCosta Cup schoolboy football competition on Wednesday.

The day will feature 23 games across seven zones, all scheduled to kick off at 3:30 pm.

Cornwall College will play away to Green Pond, while St James High will take on Irwin High at Fairfield.

All four teams have played a game each and entering the day Cornwall College, Green Pond and St James High are separated by goal difference. The three teams are on three points with Green Pond leading the zone by goal difference ahead of St James High and Cornwall College.

All three teams secured slim victories in their opening games on Monday and an interesting day looms in the group.

Cornwall College edged Irwin High 1-0 at home, Green Pond won 2-1 at Maldon High and St James High scored a 2-1 home victory against Anchovy High at Jarrett Park.

Another interesting matchup pits early Zone L contenders Port Antonio against Fair Prospect at the latter’s home turf.  Port Antonio lead the zone by goal difference after defeating Horace Clarke 8-0 in their opening match, while Fair Prospect stopped Annotto Bay 5-2.

Fair Prospect are second in the zone, again on goal difference over Titchfield, which play Horace Clarke at home.

Over in Zone M, Winston Jones, which won their first ever match in the competition on Saturday, will be looking to keep the momentum going when they tackle former champions Glenmuir High at home. Both teams have played a game each and are on three points.

Meanwhile on match day three on Tuesday, Holmwood Technical moved to the top of Zone G with four points, after defeating Troy 3-0.  Holmwood lead on goal difference as Knox College and Christiana High are also on four points with respective 2-1 and 1-0 wins over Spalding High and Alston Hifgh

Lennon defeated Kellits 3-1 to remain leaders of Zone H with former champions Clarendon College defeating Edwin Allen 3-0.

WEDNESDAY’S SCHEDULE (All matches start at 3:30 pm and home teams named first)

ZONE A

Irwin vs St James at Fairfield, Irwin
Anchovy vs Maldon at Anchovy
Green Pond vs Cornwall College at Green Pond

ZONE E

Newell vs STETHS at Treasure Beach Sports Park
Sydney Pagon vs Maggotty at Sydney Pagon
Lacovia vs Munro at Lacovia

ZONE F

May Day vs BB Coke at May Day High
DeCarteret College vs Mile Gully at DeCarteret College
Manchester vs Belair at Manchester

ZONE K

Ewarton vs Tacius Golding at Bramwell Clarke Sports Complex
Charlemont vs Bog Walk at Charlemont
Dinthill vs McGrath at Dinthill

ZONE L

Fair Prospect vs Port Antonio at Fair Prospect
Titchfield vs Horace Clarke at Titchfield
Happy Grove vs Annotto Bay at Hector’s River

ZONE M

Winston Jones vs Glenmuir at Winston Jones
Garvey Maceo vs Bellefield at Garvey Maceo
Denbigh vs Cross Keys at Denbigh

ZONE N

Central vs Old Harbour at Bushy Park
Porus vs Kemps Hill at Porush Sports Complex

ZONE O

St Thomas Tech vs Morant Bay at Eastern Banana Complex
Robert Lightbourne vs Yallahs at Robert Lightbourne
Paul Bogle vs Seaforth at York Oval

********************

TUESDAY’S RESULTS

Zone G
Christiana 1  Alston 0 
Troy 0  Holmwood 3 
Spalding 1 Knox 2

Zone H
Edwin Allen 0 Clarendon College 3 
Kellits 1 Lennon 3

For the latest news, download our app at http://bit.ly/GetALoopJM for Android; and at http://bit.ly/GetiLoopJM for IoS.