Saturday 21 July, 2018

Champs Day 3 Schedule

Danielle Sloley of Immaculate Conception High in deep concentration just before her record-breaking performance in the Girls' Class 2 shot put final on Wednesday's second day of the 2018 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships at the National Stadium.
Sloley won with a  throw of 15.99m to erase the previous mark of 15.93m set by Edwin Allen's Rochelle Frazer in 2013. (PHOTO: Marlon Reid).

Danielle Sloley of Immaculate Conception High in deep concentration just before her record-breaking performance in the Girls' Class 2 shot put final on Wednesday's second day of the 2018 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships at the National Stadium. Sloley won with a throw of 15.99m to erase the previous mark of 15.93m set by Edwin Allen's Rochelle Frazer in 2013. (PHOTO: Marlon Reid).

Day 3 schedule (March 22) of the 2018 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships, taking place at the National Stadium.

Boys' 110m Hurdles Dec. Open (Event #6) - 8:15 am
Girls' Class 4 High Jump (Prelims) - 8:30 am
Girls' Class 2 Discus Throw (Prelims) - 8:30 am
Girls' Class 1 Long Jump (Prelims) - 8:30 am
Boys' Class 2 Shot Put (Pelims) 8:40 am
Girls' 400m Hurdles Open (Pelims) - 8:50 am
Boys' Class 2 400m Hurdes (Prelims) - 9:10 am
Boys' Class 1 400m Hurdles (Prelims) - 9:30 am
Boys' Discus Throw Dec. Open (Event 7) - 10:00 am
Girls' Class 4 100m (Prelims) - 10:00 am
Girls' Class 3 100m (Prelims) - 10:35 am
Boys' Class 3 Long Jump (Prelims) - 10:50 am
Girls' Class 3 High Jump Final - 10:50 am
Girls' Class 2 100m (Prelims) - 11:10 am
Girls' Class 1 100m (Prelims) - 11:40 am
Girls' Javelin Open (Prelims) - 12:00 pm
Boys' Class 1 Triple Throw (Prelims) - 2:00 pm
Boys' Class 2 High Jump (Prelims) - 2:05 pm
Boys' Pole Vault Dec. Open (Event #8) - 2:10 pm
Boys' Class 3 100m (Prelims) - 2:15 pm
Boys' Class 2 100m (Prelims) - 2:45 pm
Boys' Class 1 Discus Throw Final - 3:15 pm
Girls' Class 4 Long Jump Final - 3:25 pm

Boys' Class 1 100m (Prelims) - 3:15 pm
Girls' Class 3 800m Semi-final - 3:45 pm
Boys' Class 3 800m Semi-Final - 3:55 pm
Girls' Class 2 800m Semi-Final - 4:20 pm
Boys' Class 2 800m Semi-Final - 4:30 pm
Girls' Class 1 800m Semi-Final - 4:45 pm
Boys' Class 1 800m Semi-Final - 4:55 pm
Boys' Class 2 Shot Put Throw Final - 5:00 pm
Boys' Class 3 High Jump Final - 5:10 pm
Girls' 1600m Medley Relay Open (Prelims) - 5:15 pm
Boys' 1600m Medley Relay Open (Prelims) - 5:45 pm
Girls' Class 2 Long Jump Final - 5:50 pm
Boys' Javelin Throw Dec. Open (Event #9) - 5:55 pm 
Girls' Class 4 200m Semi-Final - 6:25 pm
Girls' Class 3 200m Semi-Final - 6:35 pm
Boys' Class 3 200m Semi-Final - 6:45 pm
Girls' Class 2 200m Semi-Final - 6:55 pm
Boys' Class 2 200m Semi-Final 7:20 pm
Girls' Class 1 200m Semi-Final -  7:35 pm
Boys' Class 1 200m Semi-Final - 7:50 pm
Girls' 4 X 400m Relays Open (Prelims) - 8:10 pm
Boys' 4 X 400m Relays Open (Prelims) - 8:35 pm
Boys' 1500m Dec. Open (Event #10) - 8:55 pm
Girls' 200m Steeple Chase Open Final - 9:20 pm
Boys' 200m Steeple Chase Open Final - 9:35 pm

For the latest news, download our app at http://bit.ly/GetALoopJM for Android; and at http://bit.ly/GetiLoopJM for IoS.