Thursday 9 April, 2020

6 more schools qualify for daCosta Cup second round

Action from a ISSA/Digicel Manning Cup Group F game between hosts Calabar High and Norman Manley on Wednesday, October 9, 2019.  Calabar won the contest 2 - 1. (PHOTO: Marlon Reid).

Action from a ISSA/Digicel Manning Cup Group F game between hosts Calabar High and Norman Manley on Wednesday, October 9, 2019. Calabar won the contest 2 - 1. (PHOTO: Marlon Reid).

Another six schools have booked their spots in the second round of the 2019 ISSA/Wata daCosta Cup football competition following the latest set of games on Saturday.

The latest qualifiers are William Knibb Memorial High from Zone C, Petersfield High (Zone D), Spalding High (Zone G),  Dinthill Technical High (Zone K) and Vere Technical (Zone N).

This brings the total number of second-round qualifiers to 23, which means that another nine qualifiers will be decided following the playing of rescheduled matches during the week.

The second round of the competition will feature 32 teams. At the conclusion of the preliminary round, the first two in each of the 15 groups will advance to the next round along with the best third-place and next best third-place team.

The list of 23 qualified teams are:-

ZONE A: Cornwall College and Anchovy High  
ZONE B: Frome Technical and Rusea's High
ZONE C: William Knibb Memorial High
ZONE D: Mannings School and Petersfield High
ZONE E: STETHS
ZONE F: Manchester High and B.B. Coke   
ZONE G: Alston High and Spalding High
ZONE G: Clarendon College and Lennon High
ZONE J: Annotto Bay High
ZONE K: McGrath High and Dinthill Technical
ZONE L: Port Antonio and Happy Grove
ZONE M: Garvey Maceo and Denbigh High
ZONE N: Vere Technical
ZONE O: Seaforth High

William Knibb Memorial High secured their spot in the second round following a 3-1 home victory against Spot Valley High, which kept them atop Zone C with an unassailable 16 points with an outstanding game.

The Trelawny-based school is three points clear of second-place Cedric Titus High, which won 5-0 at Holland High to complete their preliminary round fixture.

Cedric Titus High now moved to 13 points, two ahead of third-place Herbert Morrison Technical High, which have an outstanding game at William Knibb Memorial on Monday and an interesting battle looms for the second spot from the zone.

Petersfield High secured their spot following a big 7-1 victory at Maud McLeod High to finish second in Zone D with 19 points from their 10 matches, two ahead of third-place Belmont Academy, which beat the visiting Grange Hill 1-0.

Manning’s School defeated Godfrey Stewart 4-0 to finish atop the group with 28 points from their 10 matches.

Spalding High advanced out of Zone G by defeating already qualified Alston High School 2-0 in their top of the table fixture.

Despite the defeat, Alston High School remain atop the standings with 22 points. However, the group winner is not yet decided as Spalding High, which have a game to complete their fixture, can also finish on 22 points. Should this happens then goal difference will be used to decide the group winner.

Dinthill Technical High and Vere Technical also secured victories to advance out of the preliminary round.

The St Catherine-based Dinthill edged the visiting McGrath High 1-0 in their top of the table Zone K clash to confirm their place in the second round.

Despite the defeat, McGrath High School, which had already qualified for the second round ahead of the match, finish atop the group with 13 points from their six matches. Dinthill Technical ended the preliminary round with 10 points.

Vere Technical beat Foga Road High School 1-0 to secure the first qualifying spot from Zone N.

With one match to complete their fixture, Vere Technical moved to 13 points, a three-point lead over second-place Central High, which beat Old Harbour High 2-1.

Three teams are fighting for the other qualifying spot from the zone. They are Central High (10 points and two matches remaining), third-place Old Harbour High (nine points and an outstanding game) and fourth-place Foga Road High School (seven points and an outstanding match).

WATA DACOSTA CUP RESULTS FOR SATURDAY, OCTOBER 12

ZONE A
Cornwall 1 Anchovy 0
Maldon 1 St James 3
Green Pond 1 Irwin 0

ZONE B
Merlene Ottey 0 Green Island 5
Rusea's 1 Hopewell 0

ZONE C
Holland 0 Cedric Titus 5
William Knibb 3 Spot Valley 1

ZONE D
Mannings 4 Godfrey Stewart 0
Belmont Academy 1 Grange Hill 0
Maud McLeod 1 Petersfield 7

ZONE E
Black River 3 Sydney Pagon 2
Lacovia 2 STETHS 4
Munro 0 vs Maggotty 0

ZONE F
May Day 1 Belair 1
B.B. Coke 4 Mile Gully 1
Manchester 9 DeCarteret 0

ZONE G
Christiana 4 Roger Clarke 1
Spalding 2 Alston 0
Knox 0 Holmwood 3

ZONE H
Kellits 1 Edwin Allen 4
Lennon 0 Clarendon College 1

ZONE I
Ocho Rios 0 Marcus Garvey 0
York Castle 3 Iona 2
Orabessa 1 Browns Town 0

ZONE J
St Mary Tech 0 Brimmervale 0
Tacky 1 Annotto Bay 3

ZONE K
Dinthill 1 McGrath 0

ZONE L
Fair Prospect 3 Titchfield 0
Port Antonio 3 Happy Grove 0

ZONE M
Garvey Maceo 1 Bellefied 0
Glenmuir 3 Denbigh 0

ZONE N
Central 2 Old Harbour 1
Vere 1 Foga Road 0

ZONE O
St Thomas Tech 3 Yallahs 2
Morant Bay 0 Seaforth 4
Robert Lightbourne 1 Paul Bogle 0

UPCOMING MATCHES - RESCHEDULED

DIGICEL MANNING CUP - MONDAY, OCTOBER 14

GROUP A
Clan Carthy High vs Haile Selassie
Holy Trinity High  vs Cumberland
Bridgeport High vs St Jago High

GROUP B
Ascot High  vs Charlie Smith High

GROUP C
Papine vs STATHS
St Catherine vs Northern Technical
Penwood vs Oberlin

GROUP D
Edith Dalton vs Camperdown
St Mary’s College vs Hydel
Meadowbrook vs Mona

GROUP F
Calabar vs Ardenne
Campion  vs St George’s College
Norman Manley vs Eltham

GROUP G
Cedar Grove vs Kingston  College
Kingston Tech vs Excelsior
Dunoon Technical vs Pembroke Hall

WATA DACOSTA CUP - MONDAY, OCTOBER 14

ZONE C
William Knibb High vs Herbert Morrison Tech.

ZONE E
Lacovia vs Black River
Maggotty vs Sydney Pagon
Munro vs Newell

ZONE N
Central High vs Vere Technical at 10:00 am
Old Harbour High vs Kemps Hill High at 10:00 a.m.

 

Get the latest local and international news straight to your mobile phone for free: